Logga in

Ivan Ivarson (1900-1939)

”Gladiolus”

Säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 9 – 10 november 2022

Nr 327 Ivan Ivarson (1900-1939). ”Gladiolus”. Signerad I. Ivarson. Olja på duk, 109 x 97 cm.

Utförd år 1935.
Med påskrift a tergo: ”No. 4”.

UTROP

800.000 – 1.200.000 SEK
€ 73.000 – 110.000

PROVENIENS

Konstnärens familj.

UTSTÄLLD

Färg och Form, Stockholm, ”Ivan Ivarson”, oktober 1936, kat. nr 17.
Konsthallen, Göteborg, ”Ivan Ivarson Minnesutställning”, 6-24 januari 1940, kat. nr 201.
Konstnärshuset, Stockholm, ”Ivan Ivarson Minnesutställning”, 3-15 februari 1940, kat. nr 201.
Konstakademien, Stockholm, ”Ivan Ivarson”, 21 augusti-13 september 1946, kat. nr 71.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Göteborgskonst”, oktober-november 1947, kat. nr 193.
Konstsalongen Modern konst i hemmiljö, Stockholm, ”Ivan Ivarson”, 17 oktober-3 november 1953, kat. nr 25.
Västergötlands Museum, Skara, ”Ivan Ivarson”, 1972, kat. nr 27.
Göteborgs Konstmuseum, ”Ivan Ivarson 1900-1939”, 15 maj-31 augusti 1975, kat. nr 98.
Konstakademien, Stockholm, ”Ivan Ivarson 1900-1939”, 6-28 september 1975, kat. nr 98.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Skimrande västkust”, 1986-1987, kat. nr 147.
Kunstnernes hus, Oslo, ”Skimrande västkust”, 1987, kat. nr 147.
Östergötlands museum, Linköping, ”Ivan Ivarson”, 1994.
Göteborgs Konstmuseum, ”Ivan Ivarson”, 25 september 2010-16 januari 2011.

LITTERATUR

Arne Stubelius, Ivan Ivarson, 1954, avbildad helsida s. 73.
Lennart Sjögren, Östgöta Correspondenten, Kultur, 8 augusti 1994, avbildad.

Fokus

Ivan Ivarson och en färgsprakande blomsterprakt

För den som betraktar Ivan Ivarsons konstnärsgärning förefaller det självklart att blommorna var ett av hans mest älskade och återkommande motiv som följde genom hela hans liv. Med prunkande buketter i de härligaste färgskalor och kompositioner lyckas han hänföra och med ett alldeles särskilt uttryck har han genom dessa välkomponerande skapelser strålande av färg blivit så älskad av publiken. Om den första blomstermålningen av Ivarson har hans hustru Märta Taube-Ivarson berättat: ”Ivan Ivarson älskade blommor, kom ofta hem med en liten bukett vildblommor. Hans första blomstermålning, som tillkom före Valandstiden var Penséer. Han hjälpte sin morfar att anlägga trädgården kring föräldrarnas nybyggda villa i Hagen, Göteborg, plantera buskar och perenner, så blomsterrabatter. När blomningstiden kom, stod där en rabatt full med sköna penséer. De blev förevigade, en doftande liten blomstermålning, föregångare till en serie praktfulla målningar med blommotiv, som är värda sin egen utställning!” Därefter skulle blommorna för alltid bli hans ständiga följeslagare genom livet.

I Trädgårdsföreningens växthus i Göteborg fann Ivarson ofta sina mest praktfulla blomstermodeller. Ibland ståendes i något fönster, ibland i sällskap av ett vackert kvinnoansikte eller ett förälskat par, men i den majestätiska målningen ”Gladiolus” är det den praktfulla buketten som ensam solist sprider sin strålglans emot oss. Färgfyrverkeriet är till fulländning komponerat av oblandade kulörer vilka tillsammans skapar en mästerlig uttrycksfullhet. Livet, passionen och döden var ständigt återkommande teman hos Ivarson och blommorna fick hos honom uppgiften att bli dess främsta uttolkare. Dessa sköra skapelser som först genom knopp anar livet, sedan slår ut och hänför med sin omedelbara njutning och praktfullhet varefter de så vissnar ner och dör. Livets kretslopp där livslusten och skörheten möts i lidelsens förgänglighet. ”Gladiolus” är utförd när Ivarson står på höjden av sitt konstnärskap, i sitt uttryck är han djärv och expressiv och låter färgerna tala sitt eget språk, som Sten Anjou skriver om Ivarson i boken Göteborgskoloristerna: ”Under göteborgstiden blir Ivarsons kolorit alltmer brinnande och hektisk. Han driver färgen i höjden genom de starkaste motsatser av oblandade komplementfärger. Han ger med färgen som instrument lidelsefulla uttryck för sin våldsamma livsdyrkan och det är nu han fäller de berömda orden ’Jag skulle vilja äta färg.’ Det finns snart sagt ingen gräns för hans begär att få frossa i färg och pressa den upp i dess yttersta uttrycksmöjligheter.”

Tillbaka till katalogen »

Kontakt

Jeanna Ahlin

Intendent

Modern och samtida konst
Tel: 0734-32 41 45
ahlin@uppsalaauktion.se

Sofie Bexhed

Försäljningschef

Tel: 0705-22 61 62
sofie.bexhed@uppsalaauktion.se

Mer information