Moraklocka

Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka
Moraklocka

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GOLVUR, Mora, 1700-talets andra hälft, senare bemålat sannolikt kring 1800-talet andra hälft, urtavlan med initialer, medföljer 2 lod, höjd ca 220 cm

Senare bemålat, sannolikt senare kompletterat krön, bruks och åldersrelaterat slitage i form av flagnad färg och stötmärken, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

849760

2020-12-09