Ivan Ivarson oljemålning
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000 SEK
IVAN IVARSON (1900-1939): Nattvarden, signerad I Ivarson, olja på pannå, 62 x 62 cm.
PROVENIENS: August Heyman (1880-1960), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR: Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 138, samling 162
523528
2018-03-12