Fyrkantigt skaft, med "sömmar", släthuggen, retuscher längs eggen. Längd 26,4 cm.
Skära, flathuggen, rakt och rundat parti, med retuscher, längd ca 14 cm.
Fyndplats Fosie, Skåne.
Dolk utan senare skador.
Skära med sentida avbruten spets och nagg.
Fyndplats Fosie, Skåne.
Dolk utan senare skador.