BENEDICTA ASCHAN. Pastel, stilistiske blomster, signeret -87, med dedikation Til Karin og Gunnar i nederste venstre hjørne.
Auktionen er afsluttet, men måske vil du synes om følgende genstande?
3346757. BENEDICTA ASCHAN. Pastel, stilistiske blomster, signeret -87, med dedikation Til Karin og Gunnar i nederste venstre hjørne.
Billeder
Beskrivelse
Ca. 36 x 49, ramme 52 x 66 cm.
Tyra Benedicta Aschan, født 15. august 1932 i Jukkasjärvi sogn, Kiruna, død 19. maj 2011 i Vadstena #1, var en svensk kunstner og lærer. Hendes kunst består af olie, pastel og akvarel i figurativ og mere abstrakt form.
Beskrivelse