[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zebra teritorialista...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un acvariu (provizoriu) de numai aproximativ 40 litrii cu dimensiunile de 58L/38l/22h; pesti: 2 guppy, 3 xipho, 2 zebre, multi... pomacea, helisoma, melanoides (toti melcii s-au inmultit in prostie... de... am pierdut numarul, fiind foarte multi puiuti); plante: ophiopogon gigantea, ceratopteris siliquosa, elodea densa; ca substrat am numai pietris de rau "margaritar" si in centru o piatra plata care are o suprafata de aproximativ 50% din suprafata totala a acvariului. Filtru intern Resun SP 1200, careia i-am redus debitul, atasandu-i inca doua "corpuri" cu materiale filtrante identice cu cel original (de la un SP 2400); iluminare un bec economic Osram dulux superstar 24W/827 de 1500 lumeni.
Totul bine si frumos pana cand (acum doua saptamani) am introdus perechea de zebre a carei femela pare gestanta si a pus stapanire pe acea piatra din acvariu, fugareste si terorizeaza toti pestii (desi majoritatea sunt de cel putin doua ori cat ea), la inceput fugarea doar masculul de zebra, acum parca a innebunit... smilie Nu stiu cum ce sa fac sa o calmez.
Exista solutii? Unde gresesc?

Multumesc anticipat!
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

sigur e zebra? nu am vazut niciodata una cu asa comportament.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zebrele sunt pesti de cird - deci nu se tine doar o pereche, ci de la 6 in sus. Iar "agresivitatea" poate fi explicata prin lipsa spatiului de miscare. Zebrele sunt pesti foarte vioi si zburdalnici, care nu stau locului o clipa si care necesita un acvariu mult mai mare decit ce ai tu acum. Si tine cont ca nici macar nu sunt singure in bazin...
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Ar fi recomandabil sa folosesti numele stiintific, nu de alta dar cand este vorba de 'zebre' lucrurile sunt lucrurile sunt mai complicate: sunt vreo 35 de specii (si varietati) care popular sunt numite 'zebre' si care au comportamente total diferite; de ex.exista ciclide africane (Pseudotropheus zebra, Pseudotropheus esthae), loricariide (Hypancistrus zebra) cunoscute sub numele de 'zebre'.

2. Cred, totusi, ce te-ai referit totusi la Brachydanio rerio. Certamente, in mod obisnuit, n-au comportament teritorial. Sunt pesti care au un comportament gregar (le place sa fie mai multi impreuna), ceea ce este chiar opusul comportamentului teritorial. La toate speciile care au comportament gregar daca sunt putine exemplare din specie (in cazul asta 2) se manifesta stresul care poate schimba comportamentul in agresivitate, teritorialitate etc.

3. As fi zis si ca acvariul este prea mic pentru Brachydanio rerio dar ... de curand am tinut 26 de zebre (si-un pui de ancistrus!) intr-un acvariu de 58 l brut (efectiv apa cam 43 l) si asta pentru 2 saptamani. Erau la fel de zurbagie ca si in locuinta lor obisnuita (acvariul de 300 l). (In acvariul mic, dupa intoarcerea zebrelor in locuinta obisnuita, mi-au aparut cateva zeci de pui!)

4. Zebrele, chiar si in mod obisnuit, sunt pesti sacaitori. Nu se dau in laturi sa alerge, in joaca lor nebuna, chiar si dupa pesti mai mari. Cateodata, cand le tineam cu scalarii, erau in stare sa-i terorizeze pe bietii scalari. De aceea nu-i recomandabil sa fie asociate cu pesti lenti sau linistiti.
[Email] [Yahoo!]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

OK, multumesc pentru raspunsuri! Am decis sa donez zebrele (Brachydanio rerio).
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca de cand au mai crescut plantele, zebra s-a mai linistit, cel putin nu mai este la fel de agresiva, insa intampin noi probleme... unul dintre masculii de xipho de aproape o saptamana s-a retras intr-un colt in care sta toata ziua, are excremente transparente, insa vine la mancare... pare mai suplu decat inainte. Presupun ca are ceva probleme intestinale. Nu stiu cum sa il tratez pentru ca nu mai am un acvariu de carantina si am un vas cu pui la care am tras apa din filtrul acvariului principal si retur, ca sa asigur si la puiernitza o filtrare minima. :help2:
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

excremente transparente=paraziti intestinali...
nu ai nevoie de acvariu de carantina ca au toti pestii deja
cauta pe forum tratamente pentru paraziti intestinali...gasesti 100%
parca metronidazol sa dadea...
mai era ceva tratament cu crescut temperatura la apa dar nu mai tin minte pentru cat timp...e mai sigur sa cauti...asta sigur nu e bun pt plante...
da un search ca vei gasi :p


[WWW]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, dar ce fac cu puii de guppy??? Banuiesc ca o sa ii afecteze un tratament medicamentos... si presupun ca sunt mai sensibili.
Va rog sa imi recomandati un tratament care sa nu afecteze in mod negativ puii de guppy de numai 9 zile!!!
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca ceilalti pesti sunt foarte vioi, papa tot si pana acum toti puii (aproximativ 40 la numar), nascuti de 9 zile au supravietuit si sunt vigurosi. Temperatura apei variaza intre 25-26 de grade.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com