[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ceratopteris thalictroides prea mare ?!  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am cumparat acum 2 luni o Ceratopteris thalictroides de dimensiunea unei mingi de tenis.
Acvariul de 50 de L este luminat de o sursa de lumina cam de 70 W, aceasta lumina `batand` direct asupra Ceratopteris thalictroides.
Dupa doua luni nu mai are loc in acvariu. A crescu atat de mare incat frunezele noi ies din acvariu, se intind la suprafata apei.
Acum ma gandesc ca poate asa ar trebuii sa fie.
De curand a crescut langa gigantica planta, chiar din tulpina ei (de sub pietris) un pui. La fel ca cel ce l-am cumparat.
Acum vin si va intreb, cum sa fac sa il plantez in alta parte ? Sa fac inca o planta mare ca aceasta ? (este foarte frumosa)
Ma gandeam sa o scot din nisip, sa ii rup puiul , sa il plantez in alta parte si apoi sa plantez planta `mama` in acelasi loc. Ma gandesc insa ca `operatia` asta i-ar oprii crestearea plantei mama.
Dar daca o las asa puiul pare umbrit de planta mare si nu prea primeste lumin > deci nu prea creste. E asa mic de mult timp ?

Cum ar trebuii sa fac sa inmultesc planta ? Oara sa ii rup una dintre tulpini ?

help me
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

danielro wrote:
Cum ar trebuii sa fac sa inmultesc planta ? Oara sa ii rup una dintre tulpini ?


Planta asta face pui de obicei pe frunze, adica de pe o frunza (care de obicei e in descompunere) incep sa creasca frunzulite mici, adica o noua planta. Pe suprafata unei frunze pot sa apara foarte multi pui. Dupa ceva timp puii se desprind de pe frunza si se dezvolta la suprafata apei.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

danielro wrote:De curand a crescut langa gigantica planta, chiar din tulpina ei (de sub pietris) un pui.

Pune o poza, Ceratopteris nu scoate pui de sub pietris .

Poze: smilie ... Poze cu plante
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

phone photo
image
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E Ceratopteris, da' nu vad puiu' care iese din pietris .

Poze: smilie ... Poze cu plante
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

pe bune ca imi pare rau ca n-am aparat sa fac ceva mai clar. dar puiul se vede jos langa tulpina, cand ma uit la ea e clar ca nu iese din tulpina, parca iese de undeva din radacina. a iesit pur si simplu din pietris, un pui.
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

image
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ceratopteris face pui pe frunze, dar uneori face si in apropierea radacinii. Am intalnit frecvent acest fenomen cand aveam si eu planta.
Poti separa linistit puiul ca sa-l plantezi mai in lumina, "mama" nu va fi afectata. Ceratopteris e o planta foarte prolifica.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

mi-am facut curaj si am rearanjat acvariul.
am scos Ceratopteris si cand m-am uitat mai atent la radacina defapt erau mai multi pui crescuti acolo.
i-am rupt pe toti si i-am planat prin acvariu.
acum cand m-am uitat mai atent am observat ceva. e exact asa cum ati spus si voi. pe frunezele puilor mici de la radacina au aparut alti pui Ceratopteris foarte mici. o frunz are cam 3 pui mici de tot. astept sa creasca un pic.. ii rup si apoi ii mai plantez in acvariu. imi place mult de tot planta asta ..
incredibil cum cu 2 lei, iti iei o planta micuta iar dupa 2 luni ajunge sa iti populeze acvariu aceasi planta care acum este superba
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Planta ta nu-i Ceratopteris Thalictroides! E Ceratopteris Siliquosa.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ba e Ceratopteris deltoidea.

Acum serios vorbind: C. thalichtroides, C. siliquosa si C. deltoidea sunt una si aceeasi planta.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am avut thalictroides, e ca un microorganism care se inmulteste prin diviziune , daca o faci n bucati cu siguranta vei avea n plante.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com